W 1997 r. Ruthy Alon (https://it.wikipedia.org/wiki/Ruthy_Alon), stworzyła program Bones for Life® (będący częścią głównego programu Movement Intelligence), oparty na edukacji somatycznej dr Moshé Feldenkraisa. Ruthy jest jedną z pierwszych uczennic dr Moshé Feldenkraisa (13 pierwszych uczniów). Obecnie jest znakomitą trenerką tej metody, z którą pracuje w wielu krajach na całym świecie. Jest autorką książki Świadoma Spontaniczność i wideo Ruch Podyktowany Przez Naturę. Ruthy, która w tym roku skończyła 87 lat, jest nadal bardzo aktywna, prowadząc treningi w wielu różnych krajach. Na zdjęciu Ruthy Alon podskakuje w pasie BFL. W tym ruchu, materiał używany jest do zawijania stawów, zabezpieczając szczególnie stawy biodrowe i kręgosłup. Kręgosłup, kiedy osiągnie zgodnie z wrodzonym wzorem swoje pełne możliwości fizyczne, wie jak dojść do pozycji neutralnej - Ruthy Alon
ZMIEŃ NAWYKI W SWOIM ŻYCIU
Inteligencja ruchowa... lekkie poruszanie się bez wysiłku.. samoświadomość.. witalność przez całe życie... ...to tylko niektóre z zalet uczenia się, jak uwolnić swoje ciało przy użyciu aktywnych procesów programu Bones for Life®

Na zdjęciu od lewej: Ewa Lawresh, Ruthy Alon, Paryż 2010 - Bones for Life® on Chairs (BFL na Krzesłach). Ewa Lawresh - Trener i Dyrektor Krajowy BFL upoważniony przez Ruthy Alon do propagowania w Polsce programu Bones for Life®.
FAQsPrzeczytaj co piszą o Bones for Life Polacy uczestniczący w warsztatach/treningu profesjonalnym...

„Bones for Life”
Ostatnio miałem okazję uczestniczyć zupełnie przez tzw. „przypadek” w warsztatach Ewy Ławreszuk.
Ewa jest nauczycielem metody „Bones of Life” czyli „Kości dla życia”. Dziwna nazwa, uważam, że dobrze
się nadaje do newslettera o nazwie „Prowokacje”;). Choć była to dla mnie tylko „darmowa, dwugodzinna
próbka”, pamiętam ten czas, jako głębokie spotkanie ze sobą. To zadziwiające jak szybko i łatwo można
odzyskać świetny kontakt z samym sobą, jeśli zwrócimy uwagę na swoje ciało. Jeśli oddamy mu choć na
chwilę … „głos”. Uważam, że to bardzo ciekawa metoda. Zachęcam każdego kto wierzy lub nie wierzy, że
małe zmiany powodują wielkie różnice, do udziału w warsztatach Ewy. Polecam tym, którzy chcieliby
zobaczyć jak zmiana wzorców ruchowych wpływa na zmianę wzorców …odczuwania emocji.

Paweł Walczak
www.wyczuwaszczywnioskujesz.pl


„Bones for Life”
Poznałam różne metody pracy z dziećmi: metodę Montesori. Freineta, ośrodków pracy, metodę ruchu rozwijającego (V. Sherborn), metodę Holding, Denneisona, bazalną, integracji sensorycznej, metodę dla dzieici z opóźnionym rozwojem mowy, dla jąkających się, metodę nauczania funkcjonalnego, metode wzmocnienia pozytywnego, metodę przybliżeń, metodę pedagogiki zabawy... Każda z tych metod była teoretycznie opracowana i napisano wiele doktoratów, książek i opracowań mniej lub bardziej naukowych.
Poznałam też metody pracy z dzieckiem w sposób przypadkowy (biernie) na ponad stu turnusach rehabilitacyjnych: metodę NDT-Bobat, metodę Vojty, metodę Domana. Podczas jednego z turnusów pokazywano metodę Domana (patterningi) na dziecku. Byłam świadkiem sesji pracy z dzieckiem: jedna osoba trzymała głowę dziecka, druga prawą rękę i prawą nogę a trzecia lewą rękę i lewą nogę. Minutnik odmierzał czas sesji a dziecku na znak zmieniano ułożenie głowy (z lewa na prawo i odwrotnie) i zginano prawą rękę i nogę (i odwrotnie) a lewą prostowano. 180 zmian w określonym czasie (nie pamiętam jakim). Po sesji zapytałam czy mogę położyć się zamiast dziecka i obiecałam, że będę współpracować. Po mojej sesji zapytałam "kto następny?" i spojrzałam na lekarza (propagatora metody)....uciekała w popłochu. Dlaczego?
Jakiś czas temu przyszła matka (mgr pedagogiki specjalnej) z dzieckiem z zespołem Downa. Pokazałam jak dziecko trzymać podczas karmienia, jak nosić i jak się bawić z dzieckiem. Matka, wyraźnie niezadowolona, powiedziała, że ona to wszystko wie (chociaż ze sposobu trzymania dziecka to nie wynikało) i stosuje maseczkowanie dziecka (nakładanie worka foliowego na nos i usta tak długo aż worek jest pusty a dziecku zaczyna brakować powietrza-element metody Domana). Zapytałam czy kiedykolwiek założyła maseczkę sobie? Odpowiedziała: "Nie, ja jestem zdrowa!" Bardzo grzecznie poprosiłam, żeby po powrocie do domu koniecznie to zrobiła i opowiedziała mi na następnym spotkaniu jak się czuje człowiek w takiej maseczce. Więcej nie przyszła....
Na zajęciach prowadzonych metodą BFL nie otrzymałam żadnych materiałów teoretycznych...
Prowadząca miłym i ciepłym głosem powiedziała, że mam się położyć na podłogę i ... Na innych zajęciach braliśmy swoje 7 metrowe szarfy i robiliśmy koronę na swoją głowę, owijaliśmy się, robiliśmy drugi kręgosłup, wałek, podciągaliśmy się i schodziliśmy ze szczytu, poruszaliśmy się w związanych szarfach, przewracaliśmy się na podłogę pod dyktando szarfy, podskakiwaliśmy w szarfach... Sporo leżeliśmy na podłodze i opieraliśmy się o ścianę rękoma lub nogami, oddychaliśmy w trakcie, ale też dużo chodziliśmy. Po każdym procesie każdy miał prawo opowiedzieć jak się czuł podczas zajęć a także o tym, co czuje po procesie...
Myślę, że twórcom innych metod nie przyszło do głowy o taką refleksję a sami nie obserwowali uważnie dzieci ani przed teoretyczną "rozpiską", ani w trakcie zajęć... Natomiast świetnie potrafili opisać to, co powinno się zdarzyć po zastosowaniu określonej metody. Muszę złośliwie dodać, że metody należało pilnować w każdym "calu" bo inaczej nie "będzie efektów". Jeśli efektów nie było to oznaczało, że użytkownicy metody nie pracowali zbyt dużo lub robili to zbyt krótko.
Żałuję, że nie będę mogła osobiście podziękować Ruthy za wymyślenie czegoś pięknego, prostego i radosnego. Wszystkie "moje" dzieci robią sobie koronę bo czują się królami i królewnymi ja muszę im pomagać ale to dopiero początek... Za to jaki piękny królewski.

Ania F.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Pierwszej Edukacji w Polsce - Programu opartego na Metodzie Feldenkraisa - Bones for Life® (Kości na całe życie). Zdobądź nowy zawód z tytułem Nauczyciela Bones for Life® w 3 lata.

Ochrona szyi: zabezpieczenie wrażliwych kręgów, Ruthy Alon 2003 r.

Bieg z pochyloną głową: zabezpieczenie ciągłości kręgów jest konsekwencją postawy wyprostowanej, Ruthy Alon 2003 r.
Copyright © 2010-2017 Ewa Lawresh, wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie jakichkolwiek treści bez zezwolenia zabronione.
Nazwa Feldenkrais®, Feldenkrais Method® są zarejestrowanymi
markami usług FELDENKRAIS GUILD® of North America.
Program opracowany na podstawie Metody Feldenkraisa® przez Ruthy Alon
ku wzmocnieniu kości i rozwijaniu fizycznej organizacji ciała. Napisz: ewa@bonesforlife.pl